Gdy w powietrzu brakuje wody

  • 28.04.2018, 11:14 (aktualizacja 25.05.2021, 15:21)
Gdy w powietrzu brakuje wody
Suche powietrze w domu czy biurze to także sucha skóra, zatkany nos i podrażnione oczy. U alergików wzrasta w takich warunkach prawdopodobieństwo pojawienia się uciążliwych objawów. Warto jest więc zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza, zwłaszcza zimą w okresie grzewczym.

Problem suchego powietrza pojawia się, gdy w nim spada zawartość pary wodnej. Jest to nader częste zjawisko w okresie jesienno-zimowym, bowiem im większa temperatura, tym większa wilgotność. Mroźne zimowe powietrze jest co prawda orzeźwiające i pozbawione bakterii, ale niestety powoduje przesuszenie skóry, śluzówek nosa i oczu (stąd podrażnione dłonie i zatkany nos). 

Prostym sposobem rozwiązania tego problemu jest rozwieszanie mokrych ręczników na kaloryferach: kiedy schną ulatuje z nich para woda i nawilża powietrza. Okłady trzeba jednak często wymieniać, więc jest to sposób dosyć uciążliwy. Można również zainwestować w elektroniczny nawilżać powietrza: to wydatek od 100 do 1000 zł. Trzeba jednak pamiętać o jego regularnym myciu albo wymienianiu filtrów. Ważne jest również, żeby włączyć urządzeniu po uprzednim wywietrzeniu pomieszczenia i przykręceniu grzejników tak, aby temperatura pokoju nie przekraczała 21°. W wilgotnym i ciepłym powietrzu szybko rozwijają się bowiem bakterie.

Działanie nawilżacza albo mokrych ręczników wspomogą kwiaty doniczkowe. Fikus, paproć czy bluszcz oddają parę wodną (w wyniku fotosyntezy), a przy okazji oczyszczają powietrze z toksyn. Tak więc dbając o estetykę parapetów, dbamy również o nasze zdrowie.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe